jan-hubsch.blog.tyden.cz

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O hudbě

Sluneční paprsky mají placebo efekt

Autor: Jan Hübsch

28.07.2009 11:41

   Nová deska jedné z nejuznávanějších kapel současnosti je jiná než její předešlé. Tentokráte neposloucháme depresivní nálož po které si půjdeme vzít prášky na spaní a zapít je alkoholem, ale naopak nálož silných písniček z kterých nás jako sluneční paprsky zasahuje teplo a u této kapely div nevídaný – veselost.

    Nové album Battle for the Sun je oproti dřívějším albům veselejší a zároveň také sevřenější. Placebo mají každou desku zcela odlišnou. Nikdo tedy nemohl čekat bratříčka alba Meds. Samotná kapela si dává záležet na tom, aby na každé desce objevovali nové, zatím neprobádané oblasti. V této desce to jsou například dechové sekce a housle. Ke spolupráci si také přizvali vokalistku, která se výborně doplňuje s Molkovým falzetem.

    Reakce na nové album této kultovní kapely jsou leckdy zcela „mimo mísu“. Můžeme se tak dočíst názory typu „kde jsou ti staří Placebo“. Odpověď je na to jednoduchá. Jsou pořád tady s námi a servírují nám perfektní desku. Ovšem s tím rozdílem, že jsou o více než deset let starší a uznávají tedy už jiné hodnoty. Hlavní ikona kapely, zpěvák Brian Molko už si natolik nezakládá na svém androgyním vzhledu jako dříve. Nevystupuje například v sukních, ale již jen s dlouhými vlasy, které si od minulého turné nechal narůst. Zkrátka chápejme vývoj kapely a přijměme ho.

    I přesto, že se jedná o „veselejší“ album než je předchozí depresivní Meds, tak se i v Battle for the Sun setkáváme s velice silnými texty (např. For What it´s Worth).

    Otvíracím songem Kitty Litter nám kapela servíruje přesně to, co se od nich očekává a navnadí nás tak k poslechu dalších písní. Následující Asthray Heart, mimochodem první název kapely, je již vypalovačkou se vším všudy. Vytáhlí basák Stefan Olsdal v rozhovoru pro magazín Filter tvrdí, že je to „největší popík této desky“ a možná i největší celkově. Ale i v tomto pro mě „skoropopíku“ cítíme Placebo.

    Následuje song, který kapela nechala své fanoušky stáhnout ze svých stránek jako první ochutnávku z nového alba. Název mu dali stejný jako celému albu. Od poněkud rozpačitých začátečních momentech song plyne v kvapíkovém tempu do kterého se kapela nebojí experimentálně připojit housle.

   Prvním oficiálním singlem se stal song For What It´s Worth, který má dokonce nominaci na prestižní Kerrang! Awards (best single).

    Všechny písně se navzájem výborně doplňují a tvoří tak sevřený celek. Samotná kapela však netvrdí, že posloucháme koncepční album. Podle nich je to spíše tématem sevřený celek písní, které fungují každá sama za sebe.

    Největším „úletem“ pro mě byli songy Julien a Kings of Medicine, pro jejich absolutní jinakost. V této době už je zcela bezvýhradně miluji.

    Placebo mají nového bubeníka. Steva Hewitta vyměnili za kaliforňana Steva Forresta, ve kterém mají obrovskou oporu. Musím říci, že mají konečně opravdu dobrého bubeníka. Bubeníka, který se stal silným článkem. Bubny Steva Forresta dávají hudbě nový rozměr a to i například za pomoci vytleskávání.

    Dohromady Placebo vytvořili album s depresivními texty a pulzující veselou energií. Album, které má ve svých slunečních paprscích placebo efekt. Album o tolik jiné než všechny minulé a přitom vynikající. Celkový dojem?? 100%. Jednoznačně.

    Album Battle for the Sun má celkově tři nominace na cenu Kerrang! Awards – Best Single, Best Video, Best Album.

    V recenzi Petra Viziny na serveru ihned.cz se dozvídáme, že Placebo jsou „hlavně skvělý cover-band“. Dovoluji si nesouhlasit. Placebo zabírá čelní příčky v různých žebříčcích po celém světě. Je jednou z nejuznávanějších kapel současnosti a to jak posluchači tak kritiky. Že by to bylo jen kvůli tomu, že jsou „hlavně skvělý cover-band“? No nevím nevím. Ale nedivme se názoru pana Viziny, když dokáže napsat, že nejvíce ze všech cover verzí je píseň Where Is My Heart od skupiny Pixies. Asi si špatně zjistil, že se jedná o píseň „Where Is My Mind?“. Snaží se prý chytit vlak emo-rocku. Placebo a emo-rock? To slyším poprvé. Že by Placebo byli něco jako My Chemical Romance? Ale no tak. Kapelu Placebo zřejmě moc nezná. Škoda.

    Poslední festivalový den Rock for People ve 21:40 jsem si dokázal za pomoci této dekadentní kytarové nálože vybojovat své místo na slunci. A co Vy?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.33

Diskuze

Jan Hübsch

O literatuře, o filmu a celkově o kultuře. A také o současné situaci u nás a ve světě, která mi není lhostejná a nebojím se o ní říci svůj názor.

Oblíbenost autora: 6.91

O autorovi

Vystudoval jsem historicko-literární studia na Univerzitě v Pardubicích. Zajímám se celkově o kulturu, ale ovšem také o všeobecné problémy u nás a ve světě.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA