jan-hubsch.blog.tyden.cz

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O filmu

Terminator Salvation je dobrý film. O trochu lepší než dobrý

Autor: Jan Hübsch

22.07.2009 10:43

Ach jo. Nevydržel jsem to a tak jsem i já vyrazil do kina, abych se podíval na nového Terminátora. Ještě před jeho uvedením do kinosálů se na něho podle přívalu ukázek pěly chvály. Jak, ale ve výsledku dopadl celý film?

 

Celkově mu dohromady dávám takových 70 %. Není to špatný výkon, ale mohlo být ještě lépe. Vezměme to však po pořadě.

 

Píše se rok 2018 a Země je zcela zdevastovaná. Po „soudném dnu“ ji ovládli roboti a těm čelí již jen poslední zbytky lidského odboje, vedeného slovutným Johnem Connorem. Jeho jméno působí na poslední přeživší jako magické zaklínadlo. Ten žije každý den jen proto, aby mohl sejmout pár terminátorů a poté dát pusu své těhotné manželce. Ovšem jednoho dne tento stereotyp naruší problém nového typu Terminátora, který by mohl celou válku mezi lidmi a stroji posunout na úplně jinou úroveň. Toť ve zkratce děj čtvrtého dílu ságy s názvem TERMINÁTOR.

 

V první řadě musím uznat, že režisér videoklipů a reklam skrývající se pod přezdívkou McG se svého úkolu zhostil se ctí. Zpočátku jsem mu nevěřil, ale následně mě uvedl do správných kolejí z kterých mě nenechal nijak vybočit. Podařilo se mu udržet tempo vyprávění a také se mu po celý film daří držet stejnou atmosféru (ovšem naprosto diametrálně odlišnou od atmosféry dílů předchozích). Akční scény jsou výborně nasnímané a velice efektní. Hudba skvělá. Kulisy země zpustošené „apokalypsou“ na vynikající úrovni…

 

Dost bylo chvály. Pojďme také kritizovat. A co hlavně? Ano, to nejdůležitější - scénář. Absolutně nedotažený s místy plných tupostí a prázdných banálních vět. Pečlivější práce by mohla znamenat dokonalost, ovšem ta se nekoná. Bohužel režisér není absolutním mistrem svého řemesla takže se mu nedaří různé náznaky zvratů v ději držet dostatečně pod pokličkou a divák tak přesně vytuší, co se na něj chystá. Průhlednost nad průhlednost, která je navíc lemována totálně přehrávajícím Christianem Balem v roli Johna Connora. Nejvíce si z filmu pro sebe ukrajuje Sam Worthington v roli Marcuse Wrighta. Jeho úloha hodného, následně proměněného ve své podstatě ve zlého (ano i toto ví divák již dostatečně předem), aby se na konci stal opět tím hodným, a to nejen hodným, ale totálně extra hodným (samozřejmě i tento zvrat ví divák dostatečně brzy) má ve filmu nejvíce prostoru.

 

O tom, že mě ve filmu vadili hračičky typu mototerminátorů, hydroterminátorů atd. ani nemluvím. Podle mého to s vesmírem Terminátora nemá nic společného, ale to jsem mu s těžkým srdcem nakonec i odpustil. Hold vývoj nezastavíme.  

 

Terminátor Salvation je film průhledný, nepřekvapující s nedotaženým scénářem, přehrávajícím Christianem Balem a spoustou výbuchů, efektně natočených a nasnímaných akčních scén a skvělými kulisami postapokalyptické země. Nic víc, nic míň.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5

Diskuze

Jan Hübsch

O literatuře, o filmu a celkově o kultuře. A také o současné situaci u nás a ve světě, která mi není lhostejná a nebojím se o ní říci svůj názor.

Oblíbenost autora: 6.91

O autorovi

Vystudoval jsem historicko-literární studia na Univerzitě v Pardubicích. Zajímám se celkově o kulturu, ale ovšem také o všeobecné problémy u nás a ve světě.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA