jan-hubsch.blog.tyden.cz

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O hudbě

The High End of Low je vynikající album

Autor: Jan Hübsch

21.07.2009 13:45

Nové album rockera Marilyna Mansona se opět věnuje tématům, jako jsou vraždy, sadomasochistický sex, náboženství nebo smrt. Jedná se přitom o opět jiného Marilyna Mansona.

 

První úkrok do jiných rovin nám Manson ukázal již v předešlém albu Eat me, drink me, kde nás již v samotném názvu metaforicky odkazoval na křesťanství a teatrálně nám tedy kázal, abychom ho „jedli a pili“, ale dále to již nijak nerozpracovával. Na velkou škodu. Toto album natočil po rozvodu se svou ženou, striptérkou Ditou von Tesse. Jeho citové a celkové emocionální vypětí bylo na albu viditelné. A je to právě tento problém, který pro fanoušky dvoumetrového čahouna s nezaměnitelným make-upem znamenal rudě blikající STOP. Díky tomu se album neprodávalo tak jak by mělo, Manson se utápěl v jeho oblíbeném pití Mansinthu (jeho vlastní značka Absintu), užíval si s mladičkou hollywoodskou herečkou Evan Rachel Wood, hádal se s jejím bratrem a maloval. Když už měl všeho dost, tak ho konečně napadla věc, která po dlouhé době strádání, stála za to. Vzal telefon a zavolal svému bývalému kamarádovi, s kterým zakládal svoji kapelu. Twiggy Ramirez zvedl telefon a Manson …. no jestli se mu omluvil se nedozvíme, ale jisté je, že se usmířili. Poté Manson Twiggymu řekl : „hele, kdysi jsme spolu chtěli dělat apokalypsu tak do toho pojďme“. A ano. Twiggy Ramirez se nijak nebránil.

 

V době nadšení natáčení nového alba Manson začal opět Mansynthovat a při jednom ze svých excesů vyhodil bratra své přítelkyně z jejího domu. To bylo poslední NEVERMORE vztahu s Evan Rachel Wood. Natáčení alba dále pokračovalo. Musím zde však konstatovat, že stejně jako v albu předešlém tento moment udělal silný zářez. Manson si byl však vědom toho, co na album Eat me, drink me říkají kritici i fanoušci a proto se tomu hodlal vyvarovat.

 

Album The High End of Low je důkazem Mansonovy empatie a neuvěřitelného uměleckého cítění. Tvrdý rockový nářez, ale i tklivé emocemi naplněné balady. Taková je náplň alba. Manson se však naprosto vyhýbá kýči a drží si svůj styl. A to jak stylu hudby, tak také nezaměnitelného hlasového rozsahu.

 

Už v první písničce alba s názvem Devour jsme svědky Mansonova zklidnění. Balada jako vyšitá s přesným dávkováním posluchačova očekávání a perfektním vyvrcholením, které je, jak už je u Mansona zvykem, poněkud rychlejší a drsnější s ostrými kytarovými rify než v celém songu. Balada jako první v tracklistu. U Marilyna Mansona neobvyklý jev. Další song už je klasický Manson. Bohužel opravdu klasický. Ve sborech, které píseň provázejí totiž Manson vykrádá sám sebe s motivem již dávno použitým. Všechny songy však posluchače lehce vtáhnou a nepustí.

 

Manson se na novém albu nebojí také experimentovat. V jedné písni si dokonce vypůjčuje prvky z country, které si samozřejmě po svém přetvoří. V další zase používá hodně elektroniky. Po baladě se nebojí nasadit song, tepající ve zběsilém rytmu aby následně po něm zklidnil a poté opět v baladickém tempu namlsal posluchače.

 

V samém závěru alba Manson kombinuje snad vše již použité se svým zpěvem ve všech polohách, což dává dohromady skvělý mix všech písní z alba.

 

Brian Hugo Warner, který si říká Marilyn Manson vytvořil vynikající album. Ale opět jiné. Neposloucháme již jenom rozhněvané drsné písně, ale také písně plné citu a emocí. Album si budete chtít pouštět znovu a znovu. A pokaždé vás bude čekat skvělý zážitek. Marilyn Manson o sobě rád tvrdí, že je to převtělený Antikrist. Na novém albu se však žádná apokalypsa nekoná. Není to však znak špatnosti. Manson spíše ukázal, že se dá vytvořit naprosto vynikající album i bez apokalypsy a všech jejích ingrediencí.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7

Diskuze

Jan Hübsch

O literatuře, o filmu a celkově o kultuře. A také o současné situaci u nás a ve světě, která mi není lhostejná a nebojím se o ní říci svůj názor.

Oblíbenost autora: 6.91

O autorovi

Vystudoval jsem historicko-literární studia na Univerzitě v Pardubicích. Zajímám se celkově o kulturu, ale ovšem také o všeobecné problémy u nás a ve světě.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA